Hajisay

عکس کاور:

cover

عکس پروفایل

profile-photo

جدول مشخصات اول صفحه:

نام: حاجی حسین حاجی نژاد مقدم (در گویش مردم قاین: حجی سی)

محل سکونت و کشاورزی: قاین، خراسان جنوبی.

درجه خبرگی: 4

وضعیت استفاده از سموم شیمایی: عدم استفاده

وضعیت استفاده از کود شیمیایی: 95% زعفران او با کود دامی (پهن گاو) کوددهی می شود

وضعیت مشارکت در برنامه نجات قنات منطقه: اعلام آمادگی

معرفی اولیه:

حجی سی 65 سال سن و در حدود پنجاه سال تجربه در کشت زعفران دارد. او اکنون یک «سالار» است؛ یعنی در کشاورزی تبدیل به یک مرجع شده است و سایر کشاورزان برای چند و چون کار خود به او رجوع می کنند. او روش های سنتی و طبیعی را بهترین روش کار کشاورزی می داند.

حجی سی چهار پسر و دو دختر دارد. او از زمانی که پسر کوچکی بوده است، کمک کار پدرش بوده است تا اینکه در سن 22 سالگی پدرش فوت می کند و پس از آن خود یک کشاورز تمام عیار می شود.

حجی سی در بین کشاورزهای بولهوری به سخت گیری و فرزی مشهور است. او همیشه اولین کشاورزی است که برداشت محصولش را تمام می کند.

Hajisay---Apr.-26-2016-flattening-01

حجی سی اکنون از معدود کشاورزهایی است که برای کارهای کشاورزیش یک گاو نر بومی دارد. این گاوهای نر بومی در حال ناپدید شدن از منطقه هستند. چون همه دیگر گاوهای اصلاح نژاد شده معروف به هلندی دیگر نگهداری می کنند. این گاو های نر بومی ویژگی متفاوتی که دارند این است که کوهان دارند و به خاطر آن می توانند آسک یا همان گاوآهن را می توانند پشت سر خود بکشند.

hajisay-27apr2016-2

حجی سی از تراکتور استفاده نمی کند، ابتدا ممکن است به نظر برسد دلیل این کار به سادگی این است که حجی سی یک کشاورز قدیمی و دور از تکنولوژی است. اما حجی سی بسیاری از مظاهر تکنولوژی را استفاده می کند ولی برای عدم استفاده از تراکتور استدلال های محکمی دارد. تراکتور با وزن زیادش خاک مزرعه هایش را می کوبد در حالی که نرمی و هوای موجود در خلل و فرج خاک برای حاصلخیزی مزرعه اش بسیار مهم است. دیگر اینکه زمین های حجی سی در اندازه های کوچک هستند و تراکتور انعطاف پذیری لازم برای کار در قطعات کوچک زمین را ندارد.

mamadreza

هر سال آبان ماه فصل برداشت زعفران حجی سی زعفران خود را برداشت می کند. در این کار تمام خانواده همراه او هستند، از دختر و پسر و نوه، کوچک و بزرگ. تعدادی از همسایه ها و آشناها هم همراه او هستند. برنامه ریزی برای فصل برداشت از چند ماه قبل انجام می شود. حجی سی مثل یک چتر است که برای مجموعه ای اطرافیانش با زعفرانکاری خود درآمد ایجاد می کند و آنها برای سالها با او همراه هستند. ارتباط آنها منحصر به زعفران نیست بلکه سایر مایحتاج کشاورزی آنها با حمایت حجی سی تامین می شود.

mamadreza-2

محمدرضا، بزرگترین پسر حجی سی و دخترش قبل از طلوع آفتاب از خانه بیرون می زنند. یک صبح سرد پاییزی در فصل برداشت زعفران است. سطل و سال به همراه دارند تا گلهایی زعفران را به دقت جمع آوری کنند. این پایان کار است که خورشید دیگر بالا آماده است و نتیجه کار یک بغچه پر از گل های زعفران به دست آماده است. همه از زعفران پدر سهم می برند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *